Problémy, které vedení obce řeší, nemají vždy jednoduché řešení a mají také řadu souvislostí. V diskusích s občany i na stránkách některých ostatních kandidátek zjišťujeme, že někdy zaznívají i zavádějící informace o stavu některých projektů se často vynořují různé zajímavé otázky. Připravili jsme proto odpovědi na ty nejčastěji kladené:
Aktuálně: Bylo opravdu zrušeno stavební povolení na chodníky a zastávky na Košumberku? Proč?
Krajský soud v Praze opravdu 6.9.2022 vyhověl žalobě spolku pana Kappela a stavební povolení na výstavbu tolik potřebných chodníků a autobusových zastávek zrušil. Nebylo to ale kvůli tom, že by projekt „likvidoval nejvýznanější části registrovaného krajinného prvku“ (jak se snaží prezentovat pan Kappel), ale kvůli formální chybě ve stavebním povolení.
Stávající vedení obce učiní potřebné kroky k tomu, aby chodník a zastávky v roce 2023 stály a aby nepropadla dotace ve výši 4,8 milionu, získaná na tento projekt.
Proč chcete při výstavbě chodníků na Košumberku zničit zeleň a okolí křížku?
Cílem projektu na Košumberku je vystavět chybějící chodníky a autobusové zastávky na místě dnešních příkopů a okrajů silnic. Není pravda, že dojde ke zničení zeleně. V projektu je sice uvedeno, že kvůli chodníku a navazující opěrné zídce bude nutné pokácet 6 stromů. Z nich do dnešního dne již dva nestojí – samovolně v důsledku nedobrého zdravotního stavu spadly. Po ukončení stavby podél chodníku vysadíme nové stromy.
Proč se obec nedohodla s jedním z majitelů pozemku pro výstavbu chodníku na Košumberku a následně změnila projekt.
Majitel jednoho z pozemků měl takové finanční požadavky, které obec nemohla akceptovat. A to jednak proto, že požadovaná cena byla řádově vyšší než ceny, za které obec dosud obdobné pozemky zakoupila, a také proto, že jsme nalezli srovnatelnou variantu vedoucí po obecních pozemcích. Není pravda, že by tato změna jakkoli ohrozila zeleň (oproti původní variantě nedochází k žádnému dalšímu kácení stromu), ani že by byla dražší (dojde k výstavbě 8 metrů chodníku navíc oproti původní variantě, ale bude nutné vystavět o asi 10 m chodníku méně na druhé straně).
Proč byla zavřena hospoda na hřišti?
Hospodu Na hřišti uzavřel její provozovatel pan Sačko na jaře 2021 hlavně proto, že kontrola České inspekce životního prostředí odhalila, že splašky z hospody a ubytovny šly přímo do potoka. Zásadních problému při provozování ubytovny a hospody ale bylo více. Následně došlo ke změně vedení fotbalového klubu a převodu budovy na obec. V současné době s projektem na rekonstrukci a dostavbu budovy podáváme na stavební úřad. Do dvou let bude hotová nová útulná hospoda a kvalitní zázemí pro sport a volný čas.
O tom, že prodej budovy obci a nastavení dlouhodobé podpory fotbalu byl krok správným směrem svědčí i pozitivní změny v klubu (sloučení mládežnického fotbalu zpět pod FK, založení ženského týmu) i úspěchy dobřejovických fotbalistů.
Aktuálně: Je možné co nejdříve otevřít hospodu?
Stávající objekt není a nikdy nebyl zkolaudován pro provoz stravovacího zařízení. Navíc tato část budovy není napojená na kanalizaci.Zprovoznění hospody tedy bude možné až po dokončení rekonstrukce a dostavby budovy.
Kdy odejdou z ubytovny na hřišti Ukrajinští uprchlíci, aby už konečně mohla začít rekonstrukce budovy?
Ubytování uprchlíků nijak nebrzdí plánovanou přestavbu budovy. Před tím, než se začne stavět, je potřeba zpracovat projekt, získat stavební povolení, dotace a také zajistit přeložku elektrické rozvodné skříně. Na jednotlivých krocích intenzivně pracujeme, aby oprava mohla začít co nejdříve. Uprchlíci vědí, že ve chvíli, kdy vybereme stavební firmu, budou muset ubytovnu opustit a najít si jiné ubytování.
Proč chcete pořád něco měnit? Proč to nemůže být jako dřív?
Vnímáme, že řada dobřejovických občanů by byla nejradši, kdyby naše obec byla stejně jako před třiceti lety ta drobná klidná vesnička, kterou projede pár aut za den a všichni se v ní znají. To bohužel ale není možné. A rozhodně by to nezajistilo, kdyby vedení obce nic nedělalo. Celé naše okolí se totiž prudce mění – okolní obce rostou a to přináší tlaky na Dobřejovice. Ať už v podobě projíždějících aut či chybějících místech ve školách. A změnily se také Dobřejovice, a to hlavně v důsledku rozšíření obce v období od devadesátých let dodnes. Je třeba si uvědomit, že tuto výstavbu umožnily změny v územním plánu, schválené předchozími zastupitelstvy naposledy v roce 2010.
Aby úroveň života v obci zůstala zachována a aby narůstala, musí obec soustavně pracovat na rozvojových projektech v oblasti dopravy, občanského vybavení, volnočasových aktivit či školství.
Pořád jen slibujete velké změny, ale všecho vám hrozně dlouho trvá! Proč?
Než se podaří jakýkoli z plánů uskutečnit, musíme učinit desítky kroků. A ty stojí čas a peníze. Výstavba chodníku či nové budovy může vyžadovat v nejméně příznivé situaci promyšlení záměru, změnu územního plánu, koupi či směnu pozemků, zpracování projektové dokumentace, zajištění přeložek sítí, získání územního rozhodnutí a stavebního povolení, získání dotace, vyhlášení veřejné zakázky a výběr zhotovitele. Vlastní stavba je už pak jen „drobností“. Zatímco z pohledu zvenčí to vypadá, že se nic neděje, na úřadu systematicky pracujeme na přípravě desítek projektů, které postupně uskutečňujeme.
Proč jste nejednali s Arcibiskupstvím Pražským o možnostech využití Zámečku a Špýcharu?
S vedením arcibiskupství jsme jednali, bohužel jejich požadavky byly pro obec nepřijatelné a tak jsme se rozhodli zajistit prostory pro občanské vybavení a služby v opravovaných a nově budovaných obecních budovách v centru obce. Jednou z výhod je i to, že na výstavbu a rekonstrukci takových budov, které jsou v majetku obce, budemo moci žádat o dotace.
Je pravda, že souhlasíte s tím, aby se rozšířila obchodní zóna v Čestlicích?
Jsme proti jakémukoli záměru v obci i jejím okolí, který by mohl přivést další auta do Dobřejovic. Obec pod naším vedením uspěla až u ústavního soudu, kde obhájila zrušení části územního plánu Čestlic. Právě tato změna čestlického územního plánu původně výstavbu velkých komerčních objektů, které by přivedly do Dobřejovic další dopravní žátěž. Společně s právním zástupcem obce situaci i nadále monitorujeme, aby ani v budoucnu nemohlo být možné další rozšíření čestlické obchodní zóny.
Zdá se mi, že Dobřejovický Zpravodaj je jednostranně zaměřen ve prospěch stávajícího vedení obce. Proč je tomu tak?
V obci se za poslední čtyři roky pod naším vedením rozjíždí desítky projektů, o jejichž plánování a průběhu je nutné občany informovat. Informace ve Zpravodaji se snažíme udržet vyvážené – proto je jeho součástí informování o plánovaných či proběhlých kulturních akcích, o fotbale, či třeba články o jednotlivých ulicích či ohistorii obce. Svůj příspěvek může do Zpravodaje zaslat každý. Bohužel tak mnozí z těch, kteří si stěžují na nevyváženost Zpravodaje, vůbec nečiní.
Proč chcete zničit zeleň v centru obce?
Za čtyři roky našeho působení jsme vysázeli 400 stromů, či zavedli pravidelnou údržbu obecních stromů arboristou. Nařčení z ničení zeleně je tedy více než podivné. Naším cílem je v centru vybudovat celistvou náves na jejímž okraji najdou občané budovy se službami. Návrh architektů, který jsme nechali zpracovat a který byl veřejně projednán s občany, přinese kvalitní veřejné prostranství se zelení. Některé méně kvalitní či nevhodně umístěné stromy jsou sice navrženy na pokácení, více než adekvátně je ale nahradí nově upravená a vysazená zeleň na samotné návsi i v okolí potoka.